GAZİ MAHALLESİ KÜRTAJ YAPAN YERLER

GAZİ MAHALLESİ KÜRTAJ YAPAN YERLER

GAZİ MAHALLESİ KÜRTAJ YAPAN YERLER
GAZİ MAHALLESİ Çocuk Aldırma

Gebeliklerin tahliyesi kürtajı için en uygun dönem 5-6 haftalar arasıdır. Bazen hastalar bu hesaplamada yanlışlıklar yaparak bazen de genç kızlar sosyal nedenlerden dolayı hekime geç ulaşırlar ve yasal gebelik tahliyesi süresi olan 10 haftayı aşarlar. Böylece yasal olarak kürtaj yapılamaz.

Kürtaj işleminin  riskleri gebelik haftası büyüdükçe  artar ve kürtaj sonrası hastanın kendini toparlama ve iyileşme süresi de uzar.


”600 ₺’den Başlayan Fiyatlarla”

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.


kürtajda  gebelik haftası sınırı yasal olarak 10, hafta olarak belirlenmiştir.

Reşit bireyler istenmeyen gebeliklerinde 10.haftaya kadar yasal olarak yaptırabilirler. 18 yaşının altındakiler ebeveynlerininin imzası ile veya onayı ile kürtajını yaptırabilirler. 10.haftadan sonra yasal olarak kürtaj yapmak ve yaptırmak yasaklanmıştır. 10. haftadan sonra istenmeyen sağlıklı bir gebeliğin sonlandırılması işlemini yapan doktor ve yaptıran hasta  mahkemede yargılanır.

Eğer bebeğinizde herhangi bir sakatlık varsa veya herhangi bir hastalığınızdan dolayı gebeliğin sonlandırılması gerekiyorsa 26. haftaya kadar bu işlemin bitirilmesi gereklidir. Bu durumda mutlaka devlet hastanelerinde veya Üniversite hastanelerinde özel kurul kararları gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Cinsel Yaşam

Kürtaj işlemi sırasında  serviksin açık kalması bir süre 1 hafta kadar devam edecek ve buna bağlı ilişkide enfeksiyon kapma olasılığı artacaktır. Vajinal uzunluk ortalama 8-10 cm, rahim ağzı açıklığı ortalama 3 cm olmasına rağmen rahim içindeki açık olan damar ağızlarından iltihap yine de olabilir. Bu nedenle en azından kanamanın tamamen bitmeden cinsel ilişki uygun değildir.  Bu da ortalama 1 haftadır.

Bu kanama kesilmesine rağmen ilişkiye müsaade etme süresi 7-10 gün arasında değişmektedir. Psikolojik nedenlerden dolayı bu süre uzatılabilir, bu dönemde hastanın eşi tarafından  cinsel  ilişkiye zorlanması doğru değildir.

Kürtaj Sonrası Kanama

Küçük gebeliklerde islemden 3-4 gün sonra parçalı kanama, kasık ağrısının artması ile meydana gelebilir.  Genelikle rahim ağzının spazm ile kapanması ve içeride kan toplanmasından dolayı oluşan bu durum geçicidir , özel bir müdahaleyi gerektirmez. Nadiren bazen  içerde  toplanan kan  çok  fazla olur ve küçük bir müdahale ile bu kanı boşaltmak gerekebilir.

Bazen küçük gebelikler kürtaja  rağmen gebelik devam edebilir. Doktor yeterince parça geldiğini düşünerek işlemin sonlandığını düşünebilir. müdahale odasında bulunan ultrason ile işleme son vermeden muayene ederek, içeride parça kalıp kalmadığını saptayabiliriz. Bu icerde parca kalması komplikasyonu önlemenin en iyi yoludur.

Kesinlikle işlemden önce ve sonra Ultrasonla ile gebelik durumu, uterus ve yumurtalıkların durumu muayene edilmelidir. Bunlar  kürtajın daha rahat ve doktorun kontrollünde yapılmasını sağlamaktadır.

Lokal Anestezi mi ? Genel Anestezi mi ?

Lokal anestezi mi genel anestezi mi?

Her iki anestezi şeklinin de farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Hastanın tercihine göre ve muayeneye göre uygun olan anestezi uygulanır. Genel  anestezi ya Kürtaj sonrası aşağıdaki durumlarda hemen doktora başvurmalısınız:

• Ateş yüksekliği (38 derece üzerinde)

• Ağrı kesici ile geçmeyen şiddetli ağrı ve kramplar olursa

• Kürtaj sonrası aşırı kanamalar olursa

• Kürtaj sonrası günlerde kötü kokulu aşırı akıntınız olursa

• Kürtajın üzerinden 4-5 gün geçmesine rağmen kanama azalmazsa veya artarsa da sedasyon  yöntemi Hasta açısından daha rahat ve güvenli olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

Kürtaj Süresi

Operasyon ortalama 5-8 dakika sürmekte ve hasta müdehale sonrasında 2-3 saat gözlem altında tutulmakta, 1 hafta sonra kontrole çağrılmaktadır. Müdehale sonrasında hasta isteği ile spiral (rahim içi araç) takılabilir. Böylece bundan sonraki dönemde korunma sağlanmış olur.

Kürtaj Öncesi Yapılan Testler

Her cerrahi müdehale ister kısa ister uzun sürsün hasta mutlaka ayrıntılı değerlendirilmelidir.Kronik hastalık mevcudiyeti araştırılmalıdır. Her kadında kan değerleri, kan grubu, kanama ve pıhtılaşma zamanına bakılmalıdır.

Kürtaj’da Kan Uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı  olanlarda kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması zorunludur. Kadının kan grubu Rh (-) negatif, eş kan grubu RH (+)olması kan uyuşmazlığını gösterir. Bu durumda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

Düşük Hapı

Hasta tarafından doktor izni olmadan hastane dışında bu tür ilaçların kullanımı oldukça tehlikelidir. Ciddi kanmalara neden olabilir. ülkemizde bu ilaçların satışı yasaktır.

5 haftalık veya 6 Haftalık Gebeliklerde Kürtaj Yapılır mı?

Gebelik kesesi çok küçük olmadığı sürece yapılabilir. Ancak gebelik kesesi kürtaj yapılan aletin  ucuna gelmeyecek kadar küçükse gebeliğin alınamaması riski vardır bu durumda kesenin biraz daha büyümesini bekleyip daha sonra kürtaj yapılması tercih edilebilir.

Kürtaj Süresi Ne Kadardır, Ağrı Hissedilir Mi?

Kürtaj işlemi yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir ve işlem yapılırken vakumlu kürtaj yöntemi uygulanmaktadır. Eğer hasta genel anestezi almışsa yaklaşık yarım saat sonra normal hayatına dönebilmektedir. Gerekli görüldüğü zaman ağrı kesici, antibiyotik gibi kanamayı azaltmak için ilaçlar önerilebilmektedir. Genelde işlem sonrası hastalar ağrı hissetmemektedir. Ağrı hissedilirse ağrı kesiciler verilmektedir. Kürtaj sonrası vajınal kanma beklenmesi normaldir. Bu kanama en fazla 10 gün sürmektedir. Kişi 1 ay veya 40 gün sonra mensturasyon kanaması geçirmektedir.

Bilgilerim gizli kalacak mı?

Bilgilerimin üçüncü şahıslarla paylaşılma ihtimali var mı?

Lütfen merkezimizle iletişime geçin ve tedaviniz de dahil olmak üzere tüm bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında tamamen gizlidir (RG 01.08.1998.23420). Üçüncü şahıslara hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi vermeniz mümkün değildir.

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Kürtaj E-Devlet / E-Nabız Kayıtları

Gizlilik unsurlarından dolayı e-devlet veya e-nabız gibi kanallarda bu uygulamanın geçmesine izin vermiyoruz. Kürtaj yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer husus e-devlet kayıtları oluyor. Bunun üzerine: Gizli kürtaj hizmetimizden faydalanmanız esas alırız

TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.