17 Yaş Kürtaj

17 Yaş Kürtaj

17 Yaş Kürtaj

17 Yaş Kürtaj

18 yaşın altında olan bireyler için kürtajın yasal

Kadınların merak ettiği sorulardan biri de 17 yaş kürtaj yaptırıp yaptıramayacağı oluyor. Öncelikle kürtajın yasal boyutu çerçevesinde 17 yaşında olan bireyler kürtaj yapabilirler. Fakat aileye haber verilmesinden önce zaten ailenin onayı gerekiyor. Kürtaj işlemi anne veya babanın izin vermesi halinde yapılabildiği için aileye haber verilmemesi mümkün degildir. Yasal
boyutu çok daha fazla önem taşıyor. Çünkü 18 yaş altında kürtaj işlemi ancak ebeveyn izni ile yapılabiliyor. Kadının evli olması bu durumu değiştirmez. 18 yaş altında evli olan kadınlara kürtaj yapılabilmesi için yine ebeveyn onayına ihtiyaç duyuluyor. Kadının evli olması halinde eşinin izni de gereklidir. 18 yaş altında evliler için de eşinin de onayı varsa ve ebeveynleri izin veriyorsa kürtaj yaptırabilir. Fakat 15 yaşın altına olan kadınlar için kürtajın yasal boyutu çok daha farklıdır. Bu durumda kürtaj talebinin adli makamlara bildirilmesi gerekiyor. Adli makamlar tarafından durumun değerlendirilmesinin ardından verilen karar sonrasında kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir.

Ayni zamanda kürtajın yasal boyutu incelendiğinde 18 yaşından büyük olan ve evli olmayan kadınların kendi beyanlarının kürtaj için yeterlidir. 18 yaşından büyük olan ve evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin de kürtaja onay vermiş olması gerekiyor. 18 yaşından küçük olan kadınlar için kürtajın yasal boyutu değişiyor ve bu durumda ailenin onayına ihtiyaç duyuluyor. 18 yaşın altında olan kadınlar evli olsalar bile ailenin izin vermiyor olması durumunda kürtaj yapılamaz.
Fakat yukarıda sıraladığımız durumların tamamında kürtajın yapılabilmesi için gebeliğin en fazla 10. Haftasında olması gerekir.

TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.