SAMANDIRA KÜRTAJ

SAMANDIRA KÜRTAJ

SAMANDIRA KÜRTAJ

Kürtaj nedir?

Kürtaj; fetüs ve plasenta gibi hamilelik dokularının tıbbi olarak rahimden çıkarılmasıdır. Kürtaj işlemi, uzman hekimler tarafından sağlık merkezlerinde yapılmalıdır. Birtakım sağlık ve güvenlik önlemleri alabilmek adına, kürtaj prosedürleri her ülkeye ait yasal sınırlamalarla düzenlenmiştir. İstenmeyen veya sonlanması gereken hamileliği olan kadınlar, kürtaj seçenekleri hakkında güvenilir ve profesyonel bir kaynağa danışmalıdır.

Clinic Vital İstanbul Kliniğimiz’de Kürtaj ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki İLETİŞİM butonlarından veya BURAYA TIKLAYARAK iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yasal Kürtaj Haftası

Kürtaj (cerrahi yolla gebelik sonlandırma) işlemi 24 Mayıs 1983 tarihli aile planlaması kanununda sınırları belirlenmiş yasal bir işlemdir.

18 yaşın üzerindeki bireylere uygulanır. Gebe kalan kişi 18 yaşın altında ise ebeveyninden alınan bir imza ile 15 yaşa kadar işlem yapılabilir.

Yaşın altındaki kişilerde ebeveyn olsa dahi kolluk kuvvetlerine bildirilmesi zorunluluğu doğar ve işlem ile ilgili yeni yasal sorumluluklar söz konusu olur. (Kadın evli ise mutlaka eş onayı gerekmektedir.)

Yasal olarak istenemeyen gebeliğin 10. Haftaya kadar sonlandırılması mümkündür. Ancak bebekte bir anomali olmasıi anne karnında ölmesi veya hamileliğin annenin hayatını tehlikeye attığı durumlarda gebelik haftası 10. haftadan büyük ise sağlık kurul kararı ile gebeliğin 24.haftasına kadar sonlandırılma işlemi yapılabilmektedir.

TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.