LEVENT KÜRTAJ

LEVENT KÜRTAJ

LEVENT KÜRTAJ

Kürtaj sonrası süreç nasıldır? 

Kürtaj sonrası kişiyi dinleme aşaması bekler. Ağrısız ve kısa süreli bir işlem olan kürtajın ardından iyileşme çok çabuk gerçekleşir. Yalnızca sedasyon anestezisi uygulanan kişilerde tam uyanma ve kendine gelme bazen 1 – 2 saati bulabilir. Bu evrede mide bulantısı, halsizlik ve sersemlik hissinin olması oldukça normaldir ve endişelenecek bir durum değildir. Kürtaj sonrası iyileşme süreci işlemin yapıldığı andan itibaren başlar ve hızla devam eder. Rahim herhangi bir komplikasyonun olmaması durumunda kendini toparlamaya başlar. Kürtaj sonrası iyileşme süreci boyunca kasıkta küçük kramplar yaşanabilir ve bu kramplar genellikle hafif adet ağrısına benzer. Bunun dışında herhangi bir şekilde şiddetli ağrı yaşanmaz. Kürtaj sonrası beslenme için kişiye yarım saatlik bir zaman tanımak yeterli olur. İşlemden sonra geçen yarım saatin ardından kişi çok ağır olmamak kaydıyla bir şeyler yiyebilir ve su içebilir. Bunların yanı sıra kürtaj sonrası adet dönemindeki kadar bir kanama normaldir.  Ancak ağrı şiddetliyse ve kanama çok yoğunsa bu durum normal olmayabilir ve kesinlikle doktor veya hemşireye durumun belirtilmesi gerekir. Kürtaj sonrası bazen kanama olmayabilir bu durumda normaldir.

Clinic Vital İstanbul Kliniğimiz’de Kürtaj ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki İLETİŞİM butonlarından veya BURAYA TIKLAYARAK iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

KÜRTAJ SONRASINDA YAPILMAMASI GEREKENLER:

Kürtaj sonrasında kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir ancak vajinal temizlik ve ürün kullanımı konusunda dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Kürtaj sonrasında yapılmaması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

*Kürtaj işleminden sonra lekelenme şeklinde yaşanan kanamalar için hijyenik pedler kullanılması gerekir. Bu evrede vajinal tampon kullanımı doğru değildir.

*Kürtaj sonrasında pansumana gerek olmadığı için bölgeye herhangi bir uygulamanın yapılmasına gerek olmaz.

*Kürtaj sonrasında vajinal duştan en az 2 hafta uzak durmak gerekir.

*Kürtaj sonrası duş alınabilir ancak  vajinal duştan kaçınılmalıdır.

TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.