CERRAHPAŞA KÜRTAJ

CERRAHPAŞA KÜRTAJ

CERRAHPAŞA KÜRTAJ

Kürtaj işleminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

• Kürtajın cerrahi bir işlem olduğu unutulmamalıdır. İşinin ehli uzman kadın doğumcu tarafından yapılmalıdır.

• Kürtaj işlemine başlamadan önce gebeliğin kaç hafta olduğu bilinmeli usg yapılmalıdır sonra işlemle ilgili hastaya bilgi verilmelidir .

• Kürtaj, steril hijyenik ortamda yapılmalıdır. Hastaya lokal ya da genel anestezi uygulanabilir. Bu hastanın tercihine veya özel durumuna göre değişir.

• Eğer genel anestezi sedasyon , uygulanacaksa hastanın işlemden önceki 5 saat herhangi bir şey tüketmemesi önerilir. Genel anestezi kaynaklı bulantı sorunları engellenecektir.

• Lokal anestezi uygulandığı hastanın aç ya da tok olması fark etmez. İşlem sırasında rahim ağzı uyuşturulur. Ardından kürtaj işlemine başlanır.

Clinic Vital İstanbul Kliniğimiz’de Kürtaj ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki İLETİŞİM butonlarından veya BURAYA TIKLAYARAK iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kürtaj işlemi nasıl yapılır?

Kürtaj için hastanın jinekolojik masaya yatırılması gerekmektedir.. Anestezi yöntemine göre anestezi ilaçları uygulanır. Şayet genel anestezi uygulanıyorsa hasta uyutulduktan sonra işleme başlanır. Hastanın uyumasından sonra spekulum adı verilen alet ile vajen açılır ve rahim ağzı görünür hale gelir. Vajen, antiseptiklerle temizlenir. Daha sonra ise teneculum adı verilen alet yardımı ile rahim ağzı çekilir.

Ardından buji adı verilen düz çubuklar yardımı ile rahim ağzı gebelik haftası dikkate alınarak genişletilir. Ardından vakum enjektörle rahim içine girilir ve hamilelik rahimden tamamen temizlenene kadar işlem gerçekleştirilir. İşlemden sonra hasta uyandırılır ve aynı gün, günlük hayata geri dönülebilir. Kürtaj, 10 dak icinde tamamlanan bir işlemdir.

TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.