ETİLER KÜRTAJ

ETİLER KÜRTAJ

ETİLER KÜRTAJ

Kürtaj İşlemi Öncesinde Bilinmesi Gereken Hususlar

Kürtaj operasyonu  genellikle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması maksadiyla yapılır. Kürtaj yöneticiler tarafından hem de toplumsal açıdan oldukça tartışılan bir konudur.Hem kadının sağlığı açısından hem de kanuni zorunluluklardan gebeliğin ilk 10 haftasında kürtaj işlemi uygulanabilir. Aynı zamanda kanuni süreçte evli kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin onayı müsadesi 18 yaş altı kadınların kürtaj yaptırabilmesi için. ise anne ve babalarının oluru gerekmektedir. Kürtaj süreci hem fiziksel hem de duygusal açıdan kadınlarda bazı travmalara sebep olabilir. Bu nedenle ailenin ya da eşinin destek sağlaması psikolojik açıdan önem taşır. Aynı zamanda kürtaj operasyonunda da her cerrahi operasyonda olduğu üzere bazı riskler oluşabilir.
Bu riskler, anesteziden kaynaklanan riskler olabilir,rahim rüptürü, delinmesi, genital enfeksiyon, sonlandırma işleminin tamamen gerçekleşememesi, rahim uterus içinde parça kalması, aşırı ağrı sanci, yoğun kanama gibi problemlerdir.Kürtajın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için geciktirmemek önemlidir. Aynı zamanda hekim , hastane ve klinik seçiminin de özenli bir şekilde yapılması gerekir. kürtaj işlemi çoğunlukla genel anestezi altında uygulanmaktadır.Bu nedenle anestezi uygulamasında hastanın,işlemden önce değerlendirilmesi de risk faktörlerini engellemek adına önemlidir.

Clinic Vital İstanbul Kliniğimiz’de Kürtaj ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki İLETİŞİM butonlarından veya BURAYA TIKLAYARAK iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kürtaj ağrılı bir işlem midir ?

Kürtaj işlemin de bilinenin aksine gelişen teknoloji ile beraber artık kullanılan sistemin de sayesinde hiçbir ağrı acı vs hissetmezsiniz. Kürtaja başlamadan önce hastanın isteği üzerine bir Anestezi uygulanabilir. Bu nedenle hasta herhangi bir acı ve ağrı yaşamaz. Kürtaj operasyonları sonrası anestezi etkisi kalktığında çok az bir ağrı oluşabilir. Oluşan ağrı dayanılmaz derecede değildir. Hastaya ağrı için hekim tarafından ağrı kesici ilaçlar verilir. Enfeksiyon riskini önlemek için antibiyotik önerilir.

Kürtaj sonrası çocuk sahibi olabilir miyim?

Kürtaj ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de budur..Kürtaj Operasyonu kadının gebe kalma olasılığında bir değişime sebep olmaz. Kişinin kürtaj yaptırmış olması bir daha hamile kalmayacak anlamına gelmez. Birçok defa kürtaj olup hamile kalan insanların sayısı oldukça fazladır. Kürtajın gebeliği engellediği bilinen yanlışlar arasındadır. Tabiki durum böyle olduğu için kürtaj bir gebelik kontrol yöntemi olarak kabul edilmemelidir.
Kürtaj, yalnızca hastanelerin veya lisanslı kliniklerin bakımı altında, kalifiye doktorlar tarafından yapılabilir.

10 haftadan az hamileyseniz ve tıbbi düşük yapıyorsanız, hastane veya klinik genellikle size evde almanız için ikinci doz ilacı verebilir.

Kürtaj yaptıran çoğu kişinin genellikle bir gece klinikte veya hastanede kalması gerekmez, ancak farklı günlerde randevulara gitmeniz gerekebilir.

TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.