KADIKÖY KÜRTAJ | KÜRTAJ FİYATLARI

KADIKÖY KÜRTAJ | KÜRTAJ FİYATLARI

Kürtaj olurken kızlık zarı dikim operasyonu da yapılabilir mi?

Kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra, aynı esnada kızlık zarı dikimi de yapılabilir mi? Bu tabii ki mümkündür. Ancak aynı anda ikisi olmamaktadır. Kızlık zarı dikimi için, ilk etapta kanamalarınızın durması gerekmektedir. Bu da kürtaj sonrasında en azından 10 gün boyunca beklemenizi gerektirir. Eğer bir hafta 10 gün içerisinde, kanamalarınız sona ererse ve normale dönerseniz, flep ya da mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı dikimini de yaptırabilirsiniz. Aynı esnada vajina daraltma operasyonları da yapılabilmektedir.

10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılabiliyor mu?

Gebelik 10. haftadan fazla ise ve anne hayatını tehdit ediyor veya doğacak çocuk onu takip edecek nesiller için ciddi bir sağlık sorununa sahipse uzman kişilerden alınan gerekçeli raporlar ile gebelik sonlandırılabilmektedir. Bunun yanı sıra kadının rızası olmadan ya da kadının rızası ile 10 haftadan büyük gebelikleri sonlandıran ve buna izin verenler için hapis cezası uygulanıyor. Aynı şekilde kürtaj yapma yetkisi olmayan kişiler de koşullar ne olursa olsun hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Güvenli ve yasal kürtaja erişim aslında bir halk sağlığı sorunudur. Bir gebeliği güvenli ve yasal olarak sonlandırabilmek, kadını yasa dışı ve evde yapılan kürtaj yöntemlerinden uzak tutarak sağlığını koruma altına almaktır.

Kürtaj İstanbul

Kürtaj; istenmeyen ya da riskli gebeliğin sonlandırılmasını sağlayan bir işlemdir. Rahmin içinin kazınmasını sağlayan “küret” isimli aletten adını almıştır. Kürtaj, genellikle sedasyon dediğimiz, derin uyku hâlinde yapılır. Bu nedenle uygulama sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak hastanın kürtajdan sonra doktorun yönlendirmelerine harfiyen uyması ve kürtajın steril bir ortamda yapılması oldukça önemlidir. Merdiven altı yapılan kürtaj işlemlerinde, kadının üreme sistemini olumsuz etkileyecek istenmeyen yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

Kürtaj için yasal sınır ise gebeliğin ilk 10 haftasıdır. Tıbbî bir gerekçe olmadığı takdirde, 10 haftayı aşan gebelikleri sonlandırmak mümkün değildir. Yazımızın devamında kürtajın yasal süresi ve nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul’da kürtaj için ise clinic vital ile iletişime geçebilirsiniz.

TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.