KÜRTAJ YASASI

KÜRTAJ YASASI

KÜRTAJ YASASI

Türkiye de her gün yüzlerce kadın isteğe bağlı gebelik sonlandırma yapmaktadır.  Hastanelerde kliniklerde,  özel bir çok merkezde
çok fazla kürtaj  işlemi yapılır.

Bekarete zarar vermeden kürtaj yapılabilmekte midir?

Bakire olan bir kız hamile kalabilir mi? Birçok insan bunu imkansız olarak düşünse de, mümkündür. Sürtünme yolu ile ilişkide de kızlık zarı bozulmadan hamilelik söz konusu olabilir. Çünkü spermlerin yüzme kabiliyetlerinden ötürü böyle bir riski vardır. Kızlık zarı bozulmamış ancak gebe kalmış bir kızın da kürtaj ihtiyacı düşünülürse, akıllara ‘bekaret zarına zarar vermeden de kürtaj mümkün mü” sorusu geliyor. Eğer zarın yapısı buna müsaade eden türde ise, kızlık zarına zarar vermeden de kürtaj işlemi yapılabilir. Kızlık zarının bozulmadığı kürtaj işlemi için, yüksek kenarlı değil, alçak kenarlı hymen yapısı gerekmektedir.

Bir kadın , eğer evli ise koca veya eş onayı olmadan kürtaj yapamaz

Kürtaj, Türk Dil Kurumu tarafından “döl yatağının içinin kazınarak alınması” olarak tanımlanmıştır. Kürtaj hakkı, kadınların bedenleri üzerinde söz hakkını yansıtan en temel hak olmakla birlikte, mevzuatımız bakımından bu söz hakkı fiili olarak sınırlandırılmıştır. Kürtaj işleminin usulünün düzenlendiği 2827 sayılı Nüfus Planlaması Kanunu ve 1983 tarihli Rahim Tahliyesi ve Sterilizasyon Hizmetlerinin Yürütülmesi ve Denetlenmesine İlişkin Tüzük bu kapsamda temel mevzuat olarak kabul edilmektedir.

KÜRTAJDA EŞ RIZASI GEREKLİ Mİ?

Yasal olarak evli iseniz mutlaka eşinizin yazılı onayı olmalıdır. İmam nikahı ile yaşıyorsanız 18 yaşını geçmiş olmanız halinde kendi rızanız ile yaptırabilirsiniz.

Yasal olarak evli iseniz mutlaka eşinizin yazılı onayı olmalıdır. İmam nikahı ile yaşıyorsanız 18 yaşını geçmiş olmanız halinde kendi rızanız ile yaptırabilirsiniz. Eşinizden ayrılmış iseniz resmi olarak boşanmış iseniz yine kendi onayınız ve isteğiniz durumunda kürtaj işlemini yaptırabilirsiniz.

Evli kadının kocasından izin alması şart mı?
-Evet. Eş gelemiyorsa, imzalı izin belgesi gerekiyor. Bu belgeyi getirenden (anne) hukuki sorumluluğu kabul ettiğine dair de bir belge alınması da gerekiyor. Eş izni olmadan kürtajı yapan hekim aleyhine hukuki sorumluluk doğar.

Eşin Rızası Olmadan Kürtaj

Evli kadının kocasından habersiz bir biçimde hamileliği sonlandırması duygusal güveni sarsan davranışlarda bulunmakla evlilik birliğinin ve müşterek hayatın temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılmasına ve duygusal şiddet içeren bir hareket ve davranış olduğundan dolayı boşanmaya gerekçe sayılan davranışlardandır.

Eşin Rızası Olmadan Kürtaj

Evlilik birliği içerisinde kadının kocasının müşterek çocuğuna hamile kalması durumunda hem kocaya hem de kadına sorumluluklar yüklenir. Eşlerin  hamilelik sürecinde yanında olması, eşiyle ilgilenmesi, tedavi ve doğum sürecinde eşine yardımcı olmak zorundadır.

Eşin Rızası Olmadan Kürtaj

Evli kadının kocasından habersiz bir biçimde hamileliği sonlandırması duygusal güveni sarsan davranışlarda bulunmakla evlilik birliğinin ve müşterek hayatın temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılmasına ve duygusal şiddet içeren bir hareket ve davranış olduğundan dolayı boşanmaya gerekçe sayılan davranışlardandır.

Hamileliğin Sonlandırılması Hakkında Kanun Maddesi

Rahim Tahliyesi ve Sterilizasyon Hizmetlerinin Yürütülmesi ve Denetlenmesiyle ilgili Tüzüğe göre on haftayı doldurmayan gebeliklerde veya hamileliklerde yapılacak olan rahim tahliyesinde, hamile kadın eğer evli ise kocasından izin belgesi alması gerekir maddesi bulunmaktadır.

Boşanma Davasında Kadın Hamile İse – Hamileyim Boşanmak İstiyorum:

Kadının hamilelik süreci hakkında eşine bilgi vermesi, çocuğun sağlık dünyaya gelmesi için yapılması gerekenleri yapması veya hamileliği sonlandırmak istiyorsa bile kocasına danışarak rızasını alması gerekiyor.

Yargıtay örnek karar “yapılan araştırma, soruşturma ve toplanan kanıtlardan davalı eşin evlilik birliğinin sorumluluklarını yerine getirmekten kaçındığı, çocuğunu kocasının rızası ve haberi olmadan, herhangi bir tıbbi mecburiyet olmadığı halde hamileliğe son verdiği ve kocasını ortak çocuklarını öldürmekle tehdit ettiği anlaşılmaktadır.

Bu durumda karı koca arasında ortak yaşamın temelinden sarsacak seviyede ve aile birliğin devamına olanak vermeyecek şekilde bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Hadiselerin akışı karşısında davacı koca boşanma davası açmakta haklıdır.

Mevcut şartlar altında karı kocanın beraber yaşamaya zorlamanın bundan böyle hukuken mümkün olmamasına rağmen boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz nedenle ile davanın reddi doğru bulunmamıştır”.

Hamileliği sonlandırma da tıbbi mecburiyet var ise kusur söz konusu olmaz.


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

600 ₺’den Başlayan Fiyatlarla

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.

Kürtaj fiyatları ücreti ne kadar?

İstanbul kürtaj fiyatları, kürtaj yapan hastane, poliklinik ve tabip odası asgari ücret tarifesine göre değişiklik gösterirse de asıl kürtaj fiyatı belirlenmesi gebeliğin büyüklüğü, tercih edilen anestezi şekli (lokal veya uyutarak anestezi ile), daha önce kürtaj, doğum veya sezaryen olup olmadığı ve müdahaleyi uygulayan doktorun muayenesinin sonucunda bulduğu farklı bulgulara göre değişir.
Bugün için kürtaj fiyatları yukarıda anlatılan başvuran hastanın muayene durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte 600-1000 TL civarından başlamaktadır.
TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.