Skip links

MALTEPE KÜRTAJ | KÜRTAJ FİYATLARI

Maltepe Kürtaj Fiyatları

Kürtaj genel kullanılan adı ile rahim içinden bir doku almak anlamına gelir. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması, amacıyla yapılmaktadır.

Gebze’de kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biopsi veya tedavi amaçlı olarak yapılan bir işlem olarak da uygulandığında, tıp dilinde D&C (dilatasyon ve küretaj) olarak ifade edilir.

Halk arasında, kürtaj işlemi için , “gebelik sonlandırma” , “çocuk aldırma” ve “bebek aldırma” tabirleri de kullanılmaktadır. Oysa ki, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığında kürtaj denildiğinde bir çok tanımlamayı içine almaktadır.

Kliniğimiz’de Kürtaj ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki İLETİŞİM butonlarından tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj, klasik anlamda küretaj kelimesinden gelir..küretlemek ve kazımak anlamındadır. Metal ve küret adı verdiğimiz aletler, günümüzde kullanılmazlar.. 10. gebelik haftasının üstünde tıbbi bir gerekçe ile kürtaj yapılması durumunda bu tarz aletler kullanılabilir.
Yasal kürtaj sınırı olan 10. Hamilelik haftasının altında kürtaj yapıldığında e
vakum aspirasyonu adı verilen vakum yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde, rahimin içerisine 4-8 mm lik ince, bükülebilir, plastik Karman kanüllerle, özel bir şırıngaya takarak vakum uygulamak ve gebelik materyalinin aspire edilerek temizlenmesi işlemi yapılır. Şırınga ve kanüller,hastaya özel açılan,tek kullanımlık,steril malzemelerdir.
Kürtaj olmak isteyen kişinin öncelikle detaylı bir öyküsü alındıktan sonra jinekolojik muayene gerçekleştirilir. Bundan sonra ultrasonografi muayenesi ile hastanın son adet tarihine göre gebelik haftasının uygun olup olmadığına bakılır. Kürtaj işleminde, doktorun ultrasonografik muayenedeki haftası esas alınır. Bu haftanın, mutlaka 10. gebelik haftasını aşmamış  olması gerekir. Yasalar sonrasını yasaklamıştır. Bunun dışına istisnai durumlarda bazı kurallarla cikilabilir.

Clinic Vital İstanbul Kliniğimiz’de Kürtaj ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki İLETİŞİM butonlarından veya BURAYA TIKLAYARAK iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ardından hastaya konuyla ilgili detaylı bilgileri verdikten ve açlık süresini sorduktan sonra işlem steril ve uygun koşullarda ,tercihen hastane veya klinik yapılmalıdır. sonra,hastadan imzalı onayı alınır. İşlemden önce hastanın 4 saat aç olması gerekmektedir. Rahim ağzının hazırlığı için, ağızdan veya vaginal bazı ilaçlar kullanılabilir. Böylece yumuşayan rahim ağzı,işlem esnasında kolay  dilate edilir. Hasta , jinekoloji masasında, muayene pozisyonunda yatırılır. Kadın doğum uzmanı veya anestezi uzmanı tarafından genel  anestezi yöntemi uygulandıktan sonra, vajinal bölge steril solüsyonlar ile temizlenir.  Vajinanın açılmasının sağlandığı spekulum yerleştirilir. Daha sonra da rahim ağzının hafifçe genişletilmesi işlemi uygulanır. plastik,bükülebilir, steril kanüller ile rahim içeriği aspire edilir.

Operasyon yaklaşık 5-10 dakika kadar sürer. Hasta genel anestezi aldıysa uyanmasi 10-15 dakika kadar sürebilir. Operasyon dan sonra hasta dinlenme odasına alınır ve 20 dk kadar hemşire gözetiminde dinlendirilir. Genel durumu iyi olan hasta su içmesi ve yemek yemesini takiben ,eve gönderilebilir. Genel anestezi sedasyon alan hastalarda dinlenme süresi daha uzun olabilir.. Kürtajdan 1 hafta sonra kontrol muayenesi ve ultrason değerlendirmesi yapılmalıdır.

Kimlere kürtaj yapılabilir?

18 yaşın üstünde reşit olan ve gebeliğin istemeyen hastalara 10. gebelik haftasının bitisine kadar kürtaj yapılabilir. 18 yaşın üzerinde reşit olan ve evli olan hastalarda, eşinin de bu konuda onayının alınması gerekir..18 yaşın altında istenmeyen gebelik problemiyle gelen bir hastada, kürtaj yapmadan önce ailesinin yazılı onayı alınmalıdır.

Yasal olarak 10. gebelik haftasının bitimine kadar kürtaj yapılabilir. Bu kadının hakkıdır. Kürtaj öncesinde mutlaka detaylı bir jinekolojik muayene ve ultrason ile gebelik haftasının belirlenmesi gerekir.

10. gebelik haftasının üstünde, ancak fetus kalp atisi yoksa veya yaşamla bağdaşmayacak çok ağır bir anomali varsa, böyle durumlarda yetkili doktorların imzalı onayıyla bir hekim kurul oluşturularak ve ilgili sağlık kuruluşundan detaylı raporla gebelik sonlandırılabilir.

18 yaşın üzerinde bekar olan bir kadın kendi rızası ile kürtaj olabilir. Evli olan ve  eşinin de onayı olan bir kadının,10. gebelik haftasına kadar kürtaj olması kanuna uygundur. Bu işlemin sağlıklı ve güvenli bir şekilde ve mahremiyete uygun gerçekleştirilmesi bizim sorumluluğumuz dur. Fakat bir taraftan da kürtajı doğum kontrol yöntemi gibi görmemelerini her cerrahi girişim gibi, az da olsa riskler olabileceğini,kararlar

+90 532 054 46 23

Leave a comment

TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.