ATAŞEHİR KÜRTAJ | KÜRTAJ FİYATLARI

ATAŞEHİR KÜRTAJ | KÜRTAJ FİYATLARI

KÜRTAJ HAKKINDA SORULAR

Kürtaj konusunda en çok merak edilen sorular – yanıtları

Kaç aya kaç haftaya kadar  kürtaj yapılır.

Kürtaj Operasyonu yasal olarak 10 haftalık gebeliğe kadar mümkündür. 10 hafta 2 buçuk aylık süreye tekabül edebilir..

Kürtaj sonrası ilk adet ne zaman görülür ?

Kürtajdan yaklaşık 30-40 gün sonra ilk adet görülür. bu süre daha fazla sürerse hekime başvurun.  Herhangi bir sorun olup olmadığından emin olunmalıdır..

Clinic Vital İstanbul Kliniğimiz’de Kürtaj ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki İLETİŞİM butonlarından veya BURAYA TIKLAYARAK iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kürtaj sonrası kısırlık olur mu?

Hayır !! kürtaj islemi kısırlığa sebep olacak bir girişim değildir. İlk gebeliklerde yapılan kürtaj da kısırlığa sebep olmaz. GENEL anlamda Kürtaj islemi zaten kısırlık sebebi değildir.  Ancak toplumda böyle bir yanılgı söz konusudur.

Kürtaj fiyatları ?

Kürtaj fiyatları gebeliğin büyüklüğü ne kürtaj yapılan hastaneye veya klinige merkeze ve uygulanan anesteziye  göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muayene olmak ve bunlari tespit etmek şarttır..

Kürtaj isleminj nerede yaptırabilirim?

Kürtaj ,hastane veya özel muayenehanelerde, kliniklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları (jinekolog) tarafından yapılmaktadır. Kürtaj  merkezindeki uzmanın deneyimi, ve sterilizasyon  önemlidir. Merdivenalti kürtaj yapan yerlerden uzak durunuz.  Saglik açısından ciddi riskler alabilirsiniz.  Saglik bakanlığı onayi almamis kurumlardan uzak durun..

Lokal anestezi mi genel anestezi mi yapmalı?

Her iki anestezi yönteminin  farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Hastanın tercihine göre ve muayeneye göre uygun olan anestezi uygulanır. Hasta işleme gelmeden evvel yemek ve sudan kesilmiş olmalıdır.  4 saat bunun icin yeterli bir süredir.

1 veya 2 aylık gebelikte kürtaj yapılır mı?

Ay hesabı yerine hafta hesabı kullanmak daha doğrudur çünkü kürtajda 10 haftaya kadar yasal sınır belirlenmiştir. Burada gebelik haftası son adetin başladığı tarihe göre ve ultrasona göre hesaplanır. Son adetin ilk gününden itibaren yapılan hesaba göre hafts belirlenir.

5 haftalık veya 6 haftalık  kürtaj yapılır mı?

Gebelik kesesi çok küçük olursa yapılmaz  ama görünür ise yapılır. Ancak gebelik kesesi kürtaj yapılan aletin  ucuna gelmeyecek kadar küçükse gebeliğin alınamaması riski oluşur bu durumda kesenin biraz daha büyümesini bekleyip daha sonra kürtaj yapılması daha doğru olur.

7 haftalık veya 8 haftalık gebelik vakum yöntemiyle yapılabilir mi?

Vakum yöntemi (enjektör ve plastik kanül) ile genellikle 10 haftaya kadar olan kürtajlar rahatlıkla yapılabilir. doktorun vakum yöntemi konusunda deneyimli olması önemlidir.

9 haftalık veya 10 haftalık iken lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Bu kadar ileri gebelik haftalarında lokal anestezi ile ağrı hissedilebilir. Daha çok genel anestezi tercih edilir. Ancak çok normal doğum yapmış hastalarda ve ağrı eşiği yüksek hastalarda bazen lokal anestezi de uygulanabilir. Bazen de hastanın anestezi almasında sakıncalar ise mecburen lokal yapılır.

En fazla Kaç defa kürtaj olunabilir?

Bu konuda sayı olarak bir sınırlama yoktur. Ancak  kürtajda islemini fazla ve  gereksiz yapmaktan kaçınmak gerekir, bunun için doğum kontrol yöntemleri kullanmak gerekir.. kurtaj yaptırmak doğum kontrol yöntemi olarak görülmemelidir..

Düşükten sonra kürtaj yapılması şart mıdır?

Eğer bütün gebelik materyali tamamen düşmemişse ve rahim içinde parça kalmışsa aynı zamanda kanama varsa kürtaj gerekir. Gebelik materyali tamamen düşmüşse ve kanama yoksa kürtaja gerek yoktur. Hasta muayene edilir sorun yoksa gönderilir…

Düşük hapı veya düşük iğnesi ile kürtaj olur mu?

düşük hapı veya kürtaj hapı  şeklinde kullanılabilecek ilaclar yasaktır.  Kullanımı suçtur. Bu tür ilaçalardan ve tavsiyelerden kaçınmanız gerekir. Doktor denetiminde olmayan her tür ilaç ve müdahale ciddi sonuçlar doğurabilir. Kürtaj yapmak doğru olandır.

İkinci veya üçüncü kere kürtaj olmak riskli midir?

İlk kürtajda olduğu kadar nadir riskler ikinci ve üçüncü kürtajlarda da vardır. Ayrica başka bir risk taşımaz.

TIKLAYIN! Bizi hemen arayın.